Seçiminizi Daraltın

Marka

Fiyat Aralığı

Sadece

Liste Şeklinde Göster Katalog Şeklinde Göster

Şömine Odunları

Şömine, metal, taş ya da tuğla ile yapılan içerisinde ateş yakılabilen, ön tarafı açık ve bacası bulunan bir tür ocaktır. Geçmiş zamanlarda, çamaşır yıkama, yemek yapma ve ısınma gibi pek çok amaç ile kullanılan şömine çeşitleri günümüz koşullarında hem rahat bir ortam sunmak hem de ısınmak amacı için çok tercih edilir. Ev ortamında şömine keyfini doyasıya yaşayabilmek için şömine kadar kullanılabilecek şömine odun ve aksesuarları seçimi ve şöminenizin bakımı için gerekli olan bütün ihtiyaçları oldukça büyük bir önem taşır.

Şömine Odunu Seçiminde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Şömine odunları ve aksesuarları oldukça büyük bir öneme sahiptir. Özellikle şömine odunu kokusuz olup havayı kirletmeyen ve yanma özelliği taşıması sebebiyle çok fazla tercih edilen bir üründür. Uygun yakıt ürünleri kullanılmadığı zaman şömine keyfi çokça bir sıkıntıya neden olabilir. Genel olarak şömine içerisinde kömür kullanımı uygun olmaz. Bunun başlıca nedeni ise kömürün yüksek enerjiye sahip olmasıdır. Çünkü kömür şömine haznesine zarar verir ve is yaptığı içinde kullanıcıları görsel açıdan rahatsız eder.

Şömine için tercih edilebilecek odun türlerinden bir tanesi de briket odun tipidir. Bu tür odun, meyve kabuklarının ya da talaşların fazla basınç ve sıcaklık altında preslenip briket haline dönüşmesi ile ortaya çıkar. Briket odunlarında daha çok gürgen ağacı tercih edilip kullanılır. Bu ağaç türleri en sert ağaç tipi olup, oldukça dayanıklıdır ve aynı zamanda alev boyu en yüksek olan ağaç çeşitleri içerisinde yer alır. Şömine kömür ve aksesuarları arasında yer alan preslenmiş malzemeden tasarlanıp üretilen şömine odunu, genel olarak ev tipi şömine ve odun sobası çeşitleri için oldukça idealdir.

Bunun yanı sıra şömine için, kömürün ısı kalorisi durumuna en yakın olan sağlıklı yakıt türünden bir diğeri ise meşe odunu tipidir. Isı değeri genel olarak 4000 ile 4500 kalori arasında olan meşen odunu uzun süreli dayanıklılık gösterir. Şömine odunu temin edilmediği taktirde en çok kapalı hazneli şömine çeşitleri için meşe odunu tavsiye edilir. Bunun nedeni ise diğer odunlara göre ısı kalorisi fazla ve yağ miktarı oldukça düşüktür. İslenme gibi bir durum ile karşı karşıya kalınmaz. Şömineyi yakarken de çıra tercih edip kullanmak çok büyük bir kolaylık sunar. Şömineden çok iyi bir verim alabilmek için kullanacağınız şömine odunları ve uygun olan çıraları tercih etmeniz gerekir.

Şömineyi Yakarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Şömineyi yakmadan önce mutlaka haznesinin temiz olmasına dikkat etmek gerekir. Şömineyi yakarken bacada yer alan klapeni açık olduğuna dikkat edilmelidir. Şömine yakıldıktan sonra kapağını yavaş bir şekilde açarak içerisine odun eklemek gerekir. Daha sonraki odun atma işlemi kesinlikle diğer odunların yanmasından sonra, alevin performansını kaybettiği anda yapılmalıdır. Bütün bu detaylar uygun odun ve aksesuarlar kullanıldığı taktirde mümkün olur.

Şömine Kömür ve Aksesuarları ile Şöminenin Keyfine Varın

Şömine keyfine tam anlamıyla bakabilmek için şömine ve aksesuarlarını tercih etmek gerekir. Özellikle şömine siperliği, kapak açık kullanım sırasında veya kapağı bulunmayan şöminelerde kurtarıcı olur. Kıvılcım, alev veya odun parçanın şömine içerisinden dışarıya sıçrayarak zemin bölgelerine zarar vermesini engeller. Herkesin zevkine ve herkesin bütçesine uygun olan farklı malzeme yapılarından üretilen şömine siperlikleri bulunur.

Şömine Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Şöminenin temizliği yeteri kadar bir sıcaklık vermesi açısından oldukça önemlidir. Şömineyi yakmadan önce mutlaka temizlenmesi gerekir. Küller biriktiği zaman ızgara soğuma yapamayacağı için haznenin kısa bir süre içerisinde tahrip olma riski bulunur. Öte yandan bu küller, yanma havası sirkülasyonunun bozulmasına neden olur. Bu nedenle şöminenin içerisinde bulunan odunların ve küllerin kesinlikle süpürmek, kürek yardımı ile toplamak ve uygun bir kova ile taşımak gerekir. Özel bir şekilde tasarlanıp sunulan şömine takımları şömine odun ve aksesuarları ile beğeninize sunulur. Bu parçalar genel olarak parça sayısı açısından değişikliğe maruz kalsa da en temel malzemeler kürek, maşa, karıştırıcı ve süpürge gibi ürünlerdir. Bütün bu ürünlerin temin edilmesi durumunda şöminenizi en iyi şekilde temizleyip kullanabilirsiniz. Evinize uygun bir şömine tercihi yaparak keyfini sürebilirsiniz.

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.